امروز: چهارشنبه, ۲۵ مهر ۱۳۹۷ [ سال اقتصاد مقاومتی: تولید - اشتغال ]

شناسه‌ی خبر: 1535
نسخه چاپی
با صدور اطلاعیه ای منتشر شد:

متن کامل مرامنامه جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی

جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی متن کامل مرامنامه خود را که پنجم اسفند ۱۳۹۵ از تصویب مجمع ملی گذشته، منتشر کرد.

متن مرامنامه جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی، به شرح زیر است:

باسمه‌تعالی

مرامنامه  جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی

مقدمه

در پاسخ به دغدغه‌ها و نگرانی‌های دلسوزان و نیروهای انقلابی از وضعیت جهانی، منطقه‌ای و داخلی کشور که در بیانیه اعلام موجودیت جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی آمده است با هدایت و تشویق فقهای برجسته و انقلابی، هیئت مؤسس این جبهه که آغازگر این حرکت بوده‌اند، مرام‌نامه جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی را با جمع‌بندی نظرات و انجام کار کارشناسی، تهیه کرده و برای تصویب به مجمع عمومی ارائه نمود.

اولین مجمع  جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی در تاریخ…………. به اتفاق آرا این مرامنامه را تصویب نمود.

قُلْ إِنَّمَا أَعِظُکُمْ بِوَاحِدَهٍ أَنْ تَقُومُوا لِلَّهِ مَثْنَى وَفُرَادَى ثُمَّ تَتَفَکَّرُوا … ﴿۴۶﴾ (سبأ)

انقلاب اسلامی ایران با تجربه­ای که از سال­هاحاکمیت جمهوری اسلامی کسب کردهاست به سرمایه­ای ارزشمند از دستاوردهای فکری و عملی دست یافته است. هراندازه که بر میدان تأثیر و عمق نفوذ و قدرت انقلاب اسلامی افزونمی­شود، چالش­های پیش روی انقلاب نیز جدی­تر و سازمان‌یافته‌تر می­شود. در چنین شرایطی نیاز به سازمان‌دهی جدیدی در نیروهای انقلاب اسلامی به‌نحوی‌که بتواند وحدت همه نیروها و تشکل­های انقلابی، بصیرت ژرف­تر و مشارکت هوشمندانه­تر مردم را تأمین کند احساس می­شود. جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی بر پایه درک عمیق از شرایط موجود برای گشودن راهی هموارتر به سوی آینده­ای بهتر تشکیل شده است.

الف.مبانی اعتقادی:

اعضای جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی به مبانی پنج­گانه زیر اعتقاد و ایمان راسخ دارند و حاضرند در راه آن‌ها تلاش و تا بذل جان فداکاری نمایند.

 1. اسلام ناب محمدی؛بدان گونه که در اندیشه­های امام خمینی(ره) و رهنمودهای رهبر معظم انقلاب اسلامی حضرت آیت‌الله العظمیخامنه‌ای(مدظله‌العالی) متجلی شده و در آثار و افکار پیروانراستین، شاگردانو پرورش‌یافتگان مکتب امام خمینی (ره)، تبیین گشته است.
 2. انقلاب اسلامی؛ آن حقیقت زنده و جاری استکه ازنهضت امام خمینی(ره)درسال ۱۳۴۲ آغازودر بیست ودوم بهمن ۱۳۵۷ به پیروزی رسید و با امداد ونصرت الهی تا انقلاب جهانی امام عصر ارواحنا له الفدا استمرارخواهد داشت،توقف نمی­پذیرد وان‌شاءاللهزمینه‌ساز ظهورآن حضرت خواهد بود. این امر، به‌عنوان ثمره و دستاورد ایمان و اعتقادات مردم در عرصه سیاسی و اجتماعی است و این جبهه خود را متعهد به حفظ، تقویت و تداوم آن می­داند.
 3. نظام جمهوری اسلامی؛که حکومتی برخاسته از مبانی انقلاب اسلامی و مبتنی بر اسلام و مردم‌سالاری دینی است و اصول و مبانی آن در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران مشخص شده، الگوی مطلوب حکمرانی از نظر جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی است.
 4. ولایت مطلقه ‌فقیه عادل جامع‌الشرایط؛ به‌عنوان محور و آموزه اصلی فلسفه سیاسی اسلام، اصل اصیل و اساسی اعتقادی و سیاسی جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی است که در آغاز نهضت اسلامی و در پیروزی انقلاب، در اطاعت از امام خمینی(ره) ظهور یافت و امروز در اطاعت از رهنمودهای حضرت آیت‌الله خامنه­ای رهبر معظم انقلاب اسلامی(مدظله‌العالی) تحقق یافته است.
 5. خدمت به مردم؛ مقصود از بعثت انبیاء و حاصل تلاش پیشوایان دینبرای تشکیل حکومت اسلامی، دست یافتن به سعادت مردم، خدمت به آن‌ها و تأمین اعتلای معنوی و رفاه مادی جامعه به همراه ترویج اخلاق و فضائل انسانی بوده است و تحقق هرچه بهتر این امر مهم از اهداف غایی این جبهه به شمار می‌رود.

ب.ارزش‌های اساسی:

جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی با اعتقاد کامل به مبانی اعتقادیبرگرفته از ارزش­های برآمده از آموزه­های دینی و فرهنگ انقلاب اسلامی که نمایانگرفرهنگ عمومیپذیرفتهشده جبهه و معرف هویت آن است، عمیقاً باور و التزام خود را به این ارزش‌های اساسی اعلام می‌دارد:

 1. تقوا محوری و اخلاق‌مداری؛عمل به اوامر و نواهی الهی و موازین اخلاق اسلامی
 2. دفاع از انقلاب اسلامی؛ایستادگی بر گفتمان انقلاب، مکتب امام خمینی (ره) و اندیشه سیاسی رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی)
 3. استقلال‌طلبی؛ عزتمندی و ایستادگی در مقابل قدرت­های سلطه­گر و تمامیت­خواه جهانی و منطقه­­ای
 4. آزادی‌خواهی؛ آزادگی و دفاع از آزادی­های مشروع انسان­ها
 5. مردم محوری؛ از مردم با مردم و برای مردم بودن؛ دغدغه خدمت صادقانه به مردم و اهتمام به حل مشکلات آن‌ها
 6. عدالت‌خواهی؛ مبارزه مستمر بافقر، فساد، تبعیض و بی‌عدالتی و دفاع از عدالت اسلامی و حقوق عامه
 7. استکبارستیزی؛ مبارزه دائمی با استکبار و حمایت از مظلومان و مستضعفان جهان و مقاومت اسلامی
 8. کرامت انسانی؛ پاسداشت منزلت و حقوق اسلامی- انسانی بشر
 9. آرمان‌خواهی؛تعالی طلبی، چشم دوختن به افق­های دور و قله­های بلند تعالی و پیشرفت
 10. وحدت‌گرایی؛ جذب حداکثری و دفع حداقلی
 11. قانون‌گرایی؛نظم­پذیری و انضباط تشکیلاتی و اجتماعی
 12. مشارکت‌پذیری؛ جمع­گرایی و پایبندی به عقل جمعی در تصمیم­گیری و اقدام
 13. ایثارگری و فداکاری؛ ترجیح منافع و مصالح ملی بر منافع شخصی، گروهی و طایفه­ای و آمادگی برای فداکاری در این مسیر
 14. تحول‌خواهی؛نوگرایی، نگاه به آینده با بهره‌گیری از فرصت‌های حاضر و عبرت از گذشته و مبارزه با ایستایی و کهنگی
 15. جوان‌گرایی؛ اقبال به نشاط، انرژی، امید، صفا و اخلاص جوانان
 16. شایسته‌سالاری؛شایسته‌گزینی، شایسته‌پروری و محوریت سرمایه انسانی
 17. مسئولیت‌پذیری؛ داوطلبی و پیشگامی در انجام مأموریت و خدمت
 18. نقادی و نقدپذیری؛ نقد منصفانهامور و پذیرش انتقادهای مشفقانه
 19. ساده‌زیستی؛التزام به ساده‌زیستی، قناعت و پرهیز از اشرافی‌گری، ثروت‌اندوزی و روحیه کاخ‌نشینی.

ج.اصول سیاست ورزی:

رفتار سیاسی جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی مبتنی بر اصول زیر است:

 1. تلازم سیاست ودیانت(سیاست ما عین دیانت ما ودیانت ما عین سیاست ماست) و حاکمیت تقوا و اخلاق اسلامی بر رفتار سیاسی.
 2. شدت وایستادگی دربرابر دشمنان خارجی، مرزبندی با منافقان و فتنه‌گران داخلیورحمت،شفقت و مصادقت با مردم، دوستان و همراهان.
 3. حفاظت وصیانت از اصل نظام مقدّس جمهوری اسلامی وارکان آن و مبارزه بصیرانهبی‌امان برای رفع نقص‌هاو اصلاح ضعف­ها وناکارآمدی­های خلاف اصول آن.
 4. وحدت‌گرایی، فراجناحی بودن وعبور ازدسته­بندی­های تفرقه‌آمیزسیاسیبه‌منظور فراهم‌سازیموجبات هم‌افزایی و فعالیت همه نیروها و تشکل‌های معتقد به انقلاب اسلامی.
 5. فسادستیزی ومبارزه محکم و بی‌امان با علل، عوامل ومظاهر فساد.
 6. ترکیب تجربه، مهارت و پختگی نسل اول و دوم انقلاببانشاط، تحرک و انرژی جوانان (نسل سوم و چهارم).
 7. مردمی بودنباالتزام به گستردگیحضور جبهه در سراسر کشور و ایجاد زمینه­های لازم برای مشارکت همه قشرهای مردم در تعیین سرنوشت، سازندگی، پیشرفت، رشد و توسعه کشور و تصمیم‌گیری‌های مهم سیاسی.
 8. مدیریت روزآمدو کارآمد مبتنی بر روش­های نوین علمی و تکیه بر دانش و مهارت نخبگان و متخصصان متعهد و بهره­گیری از دستاوردهای جدید آن‌ها در اداره شئون مختلف کشور.

د.اصول حاکم بر برنامه‌های عملی:

سیاست­های کلی نظامکه با اشراف وهدایت رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی) تدوین شده وبه تأیید و تصویب معظم له رسیده است، منظومه جامعی ازارزش­ها، سیاست­ها وراهبردهای اداره امور کشوردرحوزه­های مختلف است که دربسیاری مواقع توسط دولت­ها به مرحله اجرا نرسیده یا به‌درستی اجرانشده­اند.

جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی اجرای مفاد سیاست­های ابلاغی رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی) را راه‌حل بسیاری ازمشکلات کشور دانسته واجرای آن توسط دولت­ها و دستگاه‌هارا مؤکدانهپیگیری می­نماید.

 1. چشم‌انداز:جمهوری اسلامی ایران در افق ۱۴۰۴.
 2. اقتصاد: سیاست­های کلی اقتصاد مقاومتی، اصل ۴۴ قانون اساسی، اشتغال، تولید ملی وحمایت از کار وسرمایه ایرانی، انرژی، امنیت اقتصادی، مسکن، کشاورزی، صنعت، اصلاح الگوی مصرف، منابع طبیعی، منابع آب، معدن، حمل‌ونقل، سرمایه‌گذاری، مالی، سوانح طبیعی و حوادث غیرمترقبه، محیط‌زیست.
 3. مدیریت وبرنامه­ریزی: سیاست­های کلی مدیریت ونظام اداری، آمایش سرزمین، سیاست­های کلی برنامه‌های پنج­ساله.
 4. فرهنگ وارتباطات: نقشه مهندسی فرهنگی کشور، سیاست­های کلی شبکه­های اطلاع‌رسانی رایانه­ای،ارتباطات مخابراتی و پستی، ترویج و تحکیم فرهنگ اخلاق، فرهنگ ایثار و جهاد، امنیت فضای تولید وتبادل اطلاعات.
 5. اجتماعی:سیاست­های کلی خانواده، شهرسازی، اقوام و مذاهب، مشارکت اجتماعی، مبارزه با مواد مخدر، سلامت، جمعیت، وحدت وهمبستگی ملی و تلاش برای تحقق برنامه‌های توسعه پایدار کشور.
 6. قضائی:سیاست­های کلی قضائی با تأکید بر سلامت دستگاه قضایی، حفظشأن و استقلال قوه قضاییه و دفاع از حقوق و کرامت انسانی شهروندان.
 7. امنیت ودفاع: سیاست­های کلی امنیت ملی درپنج حوزه(داخلی، خارجی، دفاعی، فرهنگی و اقتصادی) پدافند غیرعامل،خودکفائی دفاعی وامنیتی با تأکید بر تقویت نیروهای حافظ نظم و امنیت و رزمندگان مدافع امنیت کشور در خارج از مرزها.
 8. علم و فناوری:نقشه جامع علمی کشور، سیاست­های کلی رشد وتوسعه فناوری، تحول درنظام آموزش‌وپرورش،علم و فناوری، رشد وتوسعه علمی وتحقیقاتی.

والسلام

یک دیدگاه

ارسال دیدگاه
 1. با سلام
  با توجه به مرام نامه انشاالله پایبند و استوار بماند عالی می باشد بنده هم کاندیدای دهمین دوره مجلس شورای اسلامی حوزه قائمسهر و سوادکوه جویبار سیمرغ و سوادکوه شمالی بوده ام و بصورت مستقل حاضر شده ام و در حال حاضر دانشجوی دکتری حقوق خصوصی هستم لطفا طریقه عضویت در حزب را ایمیل کنید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

© تمامی حقوق برای پایگاه اطلاع‌رسانی جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی محفوظ است.