امروز: چهارشنبه, ۲۸ آذر ۱۳۹۷ [ سال اقتصاد مقاومتی: تولید - اشتغال ]

شناسه‌ی خبر: 2740
نسخه چاپی

دانشگاه آزاد را طایفه‌ای نمی‌توان اداره کرد

رئیس دانشگاه آزاد کشور گفت: دانشگاه ‌آزاد را نمی‌توان طایفه‌ای اداره کرد چون در این صورت هرکسی راه خودش را خواهد رفت.

فرهاد رهبر امروز در مراسم تودیع و معارفه رئیس دانشگاه آزاد خراسان رضوی و مشهد در سالن آمفی تئاتر دانشکده مهندسی واحد مشهد با اشاره به این‌که نهال دانشگاه آزاد در ۳۰ سال قبل به اراده امام راحل و مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی ایجاد شد و با زحمت مسئولان امروز بارور شده است، گفت: امروز شاهدیم که مسئولیت دانشگاه آزاد خراسان رضوی و مشهد از عباس شیخ الاسلامی به مهدی ملک نژاد می‌رسد.

وی افزود: تودیع و معارفه یک اصطلاح و به تعبیر من این مراسم امروز تودیع و معارفه نیست بلکه به معنای همکاری بین مسئولان دانشگاه آزاد است.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی بیان کرد: باید با همکاری یکدیگر بتوانیم به اصول مورد نظر امام راحل و مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی که در خصوص تاسیس این دانشگاه داشتند برسیم.

رهبر با یادآوری این‌که یکی از کارهای دانشگاه آزاد پر کردن خلاء های آموزشی و ارتقاء سطح علمی جوانان بود که امروز بیش از نیمی از مسئولیت آموزش عالی بر عهده این دانشگاه است، خاطرنشان کرد: عملکرد دانشگاه آزاد در زمینه آموزشی از مدت تاسیس خود تاکنون خوب بوده منتهی باید توجه داشت آنچه که ما را تعالی می‌رساند ایمان و علم است.

وی تصریح کرد: چنانچه علم و یا ایمان دچار نقص شوند به اهداف مورد نظر امام راحل در خصوص دانشگاه آزاد نخواهیم رسید، تا کنون با نواقص توانسته‌ایم به موفقیت‌هایی دست برسیم؛ اما هنوز با قله رفیع مد نظر فاصله داریم.

امروز ۳۰ درصد از جمعیت بیکاران کشور را فارغ‌التحصیلان تشکیل می‌دهند

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی متذکر شد: برای رسیدن به این قله رفیع باید در علم و ایمان هر دو برنامه ریزی داشته باشیم.

رهبر به این نکته که پنج میلیون و ۷۰۰ هزار دانشجو، فارغ التحصیل از دانشگاه آزاد هستند، اشاره کرد و گفت: یکی از مشکلات اصلی امروز کشور بیکاری جوانان بخصوص فارغ التحصیلان دانشگاهی است.

وی افزود: امروز ۳۰ درصد از جمعیت بیکاران کشور را فارغ‌التحصیلان تشکیل می‌دهند، این آمار بیکاری در بین فارغ التحصیلان نشان می هد که دانشگاه‌های کشور با یکدیگر مسابقه مدرک دادن به دانشجویان را گذاشته‌اند.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با یادآوری این مطلب که تعدادی از فارغ‌التحصیلان بیکار از مقطع دکترا هستند، بیان کرد: تربیت دانشجو برای مقطع دکترا تنها باعث می‌شود که آنان متقاضی عضویت در هیئت علمی دانشگاه شوند.

دانشگاهای مزیت، چالش و مشکلات استانی خود را شناسایی کنند

رهبر با اشاره به نظام آموزشی کشور خاطرنشان کرد: این‌ چرخه که فقط آموزش بدهیم، ممکن نیست ما را به نتیجه ای برساند.

وی تاکید کرد: دانشگاه‌ها امروز رسالت خود در امر آموزش و پژوهش را انجام می‌دهند؛ اما باید فکر کنیم که این آموزش و پژوهش در راستای کدام یک از نیازهای جامعه باید انجام شود.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی خاطرنشان کرد: باید دانشگاهای مزیت، چالش و مشکلات استانی خود را شناسایی کنند و با توجه به این مزیت و چالش ها راه‌حلی برای مشکلات مردم پیدا کنند.

رهبر تصریح کرد: باید با جهت گیری درست دانشگاه‌ها، برای بیکاری جوانان و اینکه چگونه دانش و علم را تبدیل به ثروت کرد تدبیر کرد.

دانشگاه‌ها باید مسائل کشور را حل کنند

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی گفت: دانشجویان دکترای دنیا دانش و علم را تبدیل به ثروت می‌کنند، مثلا از یک گرم موثر گیاه به اندازه چند بشکه نفت خام پول در می‌آورند که انجام این امر نیازمند دانش است و کشور این دانش را در اختیار دارد.

وی با بیان این نکته که دانشگاه‌ها باید مسائل کشور را حل کنند، در این صورت است که دانشجو با چگونگی انجام کار پژوهشی آشنا می‌شود، بیان کرد: دانشگاه آزاد توانسته چند مسئله اساسی کشور را‌ حل کنند؛ اما این مقدار کافی نیست.

رهبر خاطرنشان کرد: دانشگاه‌ها باید علاوه بر حل مسائل کشور باید به فکر ارتقاء سطح آموزش نیز باشند.

مقالات دانشگاهی فقط برای چاپ در مجلات تولید می‌شوند

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با انتقاد از مقالاتی که تولید می‌شوند؛ اما این مقالات تبدیل به ثروت نمی‌شوند، تصریح کرد: چند درصد از مقالات دانشگاهی توانسته‌اند تبدیل به ثروت شوند، متاسفانه مقالات دانشگاهی فقط برای چاپ در مجلات تولید می‌شود.

وی افزود: چنانچه پایانامه و رسالت های دانشجویی را بررسی کنید، می‌فهمید که بسیاری از آنها کپی شده‌اند.

رهبر متذکر شد: سرمایه دانشگاه آزاد فقط به ایجاد ساختمان نیست بلکه در نیروی انسانی آن است و باید ببینیم که تا به امروز چقدر از این سرمایه استفاده کرده‌ایم.

وی خطاب به مسئولان واحدهای دانشگاه آزاد گفت: به جای این‌که گزارش در خصوص ساخت چند ساختمان برای دانشگاه بدهید باید ببیند که چند تا مسئله کشور را حل کرده‌‌اید.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی تاکید کرد: در حال حاضر دانشگاه‌ آزاد نیروی انسانی ارزان و پتانسل‌های عظیمی را در اختیار دارد؛ اما از آنها بهره‌برداری خوبی نشده است.

رهبر در خصوص فضای فرهنگی دانشگاه آزاد بیان کرد: فضای فرهنگی و علمی این دانشگاه خوب است؛ اما هنوز از منویات امام راحل، مقام معظم رهبری و مرحوم آیت‌الله هاشمی فاصله داریم.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی در نقد از گود برداری زمین چمن دانشگاه آزاد مشهد که بر خلاف نظر مرحوم آیت‌الله هاشمی رفسنجانی بود، خاطرنشان کرد: در حالی مسئولان این دانشگاه ادعا می‌کنند که نباید مرحوم آیت الله هاشمی را فراموش کرد که خود دستور او مبنی بر عدم گود برداری را عملیاتی نکردند.

وی متذکر شد: دانشگاه ‌آزاد را نمی‌توان طایفی اداره کرد چون در این صورت هرکسی راه خودش را خواهد رفت.

رهبر با بیان این نکته که سیاست‌گذاری دانشگاه آزاد بر نظارت، هدایت و تفیض اختیارات متناسب به مسئولیت های افراد است، در ادامه به برخی از اتفاقات ناخوشایند در برخی از واحدهای این دانشگاه اشاره و بیان کرد: خبر رسیده یک نفر در فلان واحد دانشگاه آزاد با ورود به سیستم آموزش نمره‌ای را درست کار ی کرده است.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی خاطرنشان کرد: نمره ناموس دانشگاه آزاد است و چنین اتفاقاتی اعتباری دانشگاه را از بین خواهد برد، بنابراین باید خیلی مراقب باشیم.

رهبر افزود: دانشگاه آزاد بزرگ شده و طبعتا هزینه های آن نیز افزایش یافته است بنابراین باید مدیریت در هزینه ها داشته باشیم که این کار را ابتدا از خودمان شروع کرده‌ایم.

وی با یادآوری این‌که درآمد شهریه مانندپول نفت است و متاسفانه در حال افول می‌باشد، گفت: باید تلاش کرد که جانشینی برای درآمد شهریه ایجاد کنیم و باید از درآمد پژوهش، شرکت‌های دانش بنیان و تولید علم به ثروت بهره ببریم.

جرات دادن به دانشجوی ایده پرداز باعث ارتقاء علمی دانشگاه خواهد شد

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی تاکید کرد: برای رسیدن به اهداف باید به جوانان اعتماد کرد حتی اگر بدانیم که آنان باعث خرابکاری در انجام مسئولیت خود خواهند شد.

رهبر خاطرنشان کرد: جرات دادن به دانشجوی ایده پرداز باعث ارتقاء علمی دانشگاه خواهد شد؛ در جنگ تحمیلی امام راحل به جوانان اعتماد کرد تاجایی که افراد ۲۰ ساله فرماندهی یک لشکر را بر عهده داشتند.

وی گفت: دنیا برای اعتماد به جوانان شرکت تامین مالی پذیرش ریسک را دارند، چنانچه به جوان کاری سپردیم نباید به خاطر خرابکاری در انجام آن توی سرش بزنیم چرا که اعتماد به جوانان و فرصت دادن به آنان باعث کاهش نرخ بیکاری و نجات کشور می‌شود.

رهبر گفت: تجربه ثابت کرده که دانشگاه آزاد می تواند ابزاری برای نجات کشور و کاهش بیکاری باشد.

وی گفت: محیط دانشگاه آزاد باید سیاسی باشد؛ اما نباید جولانگاه احزاب و جریانات مختلف سیاسی شود.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی تاکید کرد: باید در دانشگاه آزاد اندیشی وجود داشته باشد و داشجو سطح آگاهی خود را افزایش دهد و همچنین جلسات بحث و گفتگو نیز برقرار باشد. دانشجو باید بتواند مسئولان دانشگاه و دیگر مسائل کشور را نقد کند.

وی با بیان این مطلب که ولنگاری در دانشگاه آزاد جایی ندارد گفت: فضای فرهنگی در دانشگاه آزاد مشهد باید در شان این شهر باشد. در خصوص مسائل فرهنگی در دانشگاه نه انبساط و نه انقباض بلکه باید تعادل باشد.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی در پایان سخنان خود از زحمات شیخ الاسلامی در طی سه سال اخیر تشکر کرد.

منبع : خبرگزاری دانشجو

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

© تمامی حقوق برای پایگاه اطلاع‌رسانی جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی محفوظ است.