امروز: سه شنبه, ۰۳ مهر ۱۳۹۷ [ سال اقتصاد مقاومتی: تولید - اشتغال ]

شناسه‌ی خبر: 3300
نسخه چاپی

لیبرال‌ها در ایران از صهیونیست و وهابیت خطرناک‌ترند

مستند «پول و پورن» پس از ترسیم نمایی کلی از باندهای زیرزمینی اما پرکار فساد و فحشا (اسکورت سرویس‌ها) و بیان نحوه فعالیت آنها، ماجرای یک پرونده امنیتی مرموز و مهم از نفوذ آنها به ایران و قاچاق دختران ایرانی را روایت می‌کند.

نزدیک به۱۵ سال پیش مسعود ده‌نمکی با ساخت مستندی جسورانه با نام فقر و فحشا به رابطه فقر اقتصادی ناشی از توسعه مدیریت لیبرالی و فضای مادی‌گرایانه پس از جنگ پرداخت؛ فساد و فحشایی که به واسطه ایجاد شکاف‌های طبقاتی در جامعه توسعه می‌یافت و به نوعی از واقعیتی که زیر پوست شهر در حال رخ دادن بود، پرده برمی داشت. مستند «پول و پورن» ساخته مهدی نقویان را باید ادامه‌ای بر مستند فقر و فحشا، اما با رویکردی تازه قلمداد کرد. در این اثر دیگر فقر به عنوان دال مرکزی موضوع مطرح نیست و بلکه سوداگری اقتصادی و ثروت اندوزی از طریق یک تجارت را که وجهی صنعتی در دنیای مدرن دارد، محور کار قرار داده است.

مستند «پول و پورن» پس از ترسیم نمایی کلی از باندهای زیرزمینی اما پرکار فساد و فحشا (اسکورت سرویس‌ها) و بیان نحوه فعالیت آنها، ماجرای یک پرونده امنیتی مرموز و مهم از نفوذ آنها به ایران و قاچاق دختران ایرانی را روایت می‌کند. این مستند جنجالی به روایت یک باند شکار و قاچاق دختر به خارج از کشور –عمدتاً دوبی- به عنوان برده جنسی می‌پردازد و به عمق فضایی می‌رود که از آن به عنوان صنعتی تبهکارانه یاد می‌شود و گردش مالی آن در جهان رقم‌های نجومی را نشان می‌دهد.

 مستند «پول و پورن» از اسناد و اتفاقاتی پرده برداشته‌است که هر چند کوچک و محدود و پنهان هستند، اما به هر حال در زیر پوست جامعه ما وجود دارند و کم‌توجهی به آن ممکن است در دراز مدت به گسترش آن و افزایش تلفات در میان بخشی از مردم منجر شود.
روایتی ژورنالیستی
ساختار این فیلم بیش از آنکه به مستندهای معمول شباهت داشته باشد، شبیه گزارش‌های تصویری تلویزیون است؛ یعنی ما با بسته‌ای فشرده از اطلاعات مواجه هستیم و به جای داستان یا سیر روایی، این تراکم وقایع و رخدادهای حول موضوع فیلم است که مخاطب را همراه می‌کند. بخش اعظم فضای این مستند را تصاویر و صداهای ضبط‌شده توسط خود دست‌اندرکاران باند مذکور از خانه‌های تیمی و مراکزی که در آنها فعالیت می‌کردند، تشکیل داده که مصاحبه با برخی از قربانیان نیز چاشنی آن شده است. در مجموع، به لحاظ فرمی، مستند «پول و پورن» کار رو به جلو و مطلوبی نیست و حتی از مجموعه مستندهایی چون «بیراهه» و «شوک» هم پایین‌تر قرار می‌گیرد، اما از نظر موضوع و رویکرد افشاگر خود می‌تواند برای مردم هشدار‌دهنده باشد. فیلم نقویان به‌رغم سادگی و فقدان فرم به معنای واقعی کلمه، اما از مسیر افشای ژورنالیستی واقعیت قدری به زمینه‌های اجتماعی مسئله نیز نزدیک می‌شود.

اما مراسم رونمایی از مستند «پول و پورن» با حضور اصحاب رسانه و عوامل این فیلم و همچنین حسن عباسی که سخنرانی این برنامه را بر عهده داشت در تالار سوره حوزه هنری برگزار شد.

حسن عباسی که سخنران این مراسم بود به این نکته اشاره کرده‌است که «خدا امر می‌کند به عدل و شیطان به فحشا. به حضرت رسول(س) گفتند هجرت یعنی چه؟ فرمودند عبور از حرام خدا. ما در زندگی توحیدی باید در حال هجرت از کفر به ایمان باشیم. در طبقه‌بندی اجتماعی افراد خنثی از همه مقصرترند. هرکسی هر چیزی را بگوید، می‌پذیرند این رفتار را در فضای مجازی نیز دارند.»

عباسی با مخاطب قرار دادن جریان لیبرالی می‌گوید: «همان جریانی که علیه این فیلم شروع به شانتاژ کرده، اگر تا دیروز ما سندی نداشتیم که امریکا علیه ایران جنگ نرمی را آغاز کرده است، آن روز خودش اسنادی را منتشر می‌کرد. چرا جریان لیبرال در مقابل اینکه ما گفتیم در جریان بانکی ربا وجود دارد، سکوت کرد! ما را در داخل با تز دین و سیاست سر کار گذاشتند و در خارج با جدایی دین از اقتصاد.»
این کارشناس با تأکید بر این مطلب که موضوع بعدی نابودی خانواده و ازدواج سفید است، گفت: «یک شکل از لیبرالیسم در حوزه اخلاق صنعت پورن است. یک شکل همانی بود که در این مستند به نمایش در‌آمد، دولت لیبرال‌ها در دهه ۷۰ که بر سر کار آمد، جلوی دو فیلم را در اینباره گرفت. در سال ۸۳ نیز در ارتباط با فروش دختران هشدار دادم، از من چندین شکایت شد و من ۴۹ ماه خانه‌نشین شدم. بنده از قوه قضائیه که این روزها برخوردهای جدی با معضلات دارد، تشکر می‌کنم. اگر امروز با مصیبتی به عنوان آقازاده‌ها مواجه هستیم، دلیلش نان و پول شبهه‌ناک است که باعث می‌شود بچه‌هایشان در آن سوی مرزها «چی‌چی نیوز» تأسیس کنند. در حالی‌که شاهدیم در همین روزگار فرزند یک زن خانه‌دار، شهید محسن حججی می‌شود. پول شبهه‌ناک درون حکومت بیاید، در کار فرهنگی ایراد به وجود می‌آید. شهید حججی‌ها محصول گریه‌های عاشقانه برای ابا‌عبدالله(ع) هستند.
عباسی گفت: ۵۰۰ میلیون صفحه فضای مجازی با موضوع پورن وجود دارد، لیبرالیسم یعنی فحشا؛ این گی‌ها و لزبین‌ها طایفه قوم سدوم هستند. ربا، زنا، لواط، بت پرستی و کفر همه آنها در امریکا جمع شده‌اند و ایدئولوژی‌ای آن را رهبری می‌کند. لیبرال‌ها در ایران از صهیونیست و وهابیت خطرناک‌ترند. وی با اشاره به این فیلم و مخاطبان آن اضافه کرد: مخاطب این فیلم پورن پول و آدم‌های خاکستری جامعه هستند. ما باید در پاتولوژی فرهنگی به بررسی این موارد بنشینیم. بیماری فرهنگی جامعه باید توسط طبیبان نیز بعد از پاتولوژی فرهنگی درمان شود.

گفتنی است، موضوع این مستند قاچاق دختران ایرانی است. کارگردان این اثر مهدی نقویان است و تهیه‌کنند‌گی آن را مرکز مستند سوره حوزه هنری انقلاب اسلامی با همکاری سازمان جرائم سایبری سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بر عهده داشته‌اند.

صراحتی که لازمه کار است
محسن یزدی، مدیر مرکز مستند حوزه هنری و تهیه‌کننده این مستند در گفت و گو با «جوان» به این نکته اشاره می‌کند که از باندی که چندی پیش توسط سازمان جرائم سایبری سپاه پاسداران انقلاب اسلامی کشف شد، بخشی از اطلاعات و تصویرهای این مستند به دست آمده و در اختیار مرکز مستند سوره قرار گرفته و مهدی نقویان از این اسناد برای ساخت مستند استفاده کرده است.
به گفته این تهیه‌کننده ورود به مسائلی از این دست مشکلات خودش را دارد، ما مرتب بحث می‌کردیم که آیا نشان دادن این مسائل خوب است یا بد؟! بحث‌ها همیشه بوده است، اما با اینکه بیان این موارد مانند شمشیر دو لبه است، باید گفت که گفتنش نیز لازم است. این پروژه کار آخر ما نیست، اما خودمان می‌دانیم که مشکلاتی داشته‌است، ولی کارشناسان فیلم را نقد کنند و به ما بگویند. صراحت‌هایی وجود دارد که عذرخواهی می‌کنم، ولی احساس ما بر این است که این نوع صراحت گاهی لازم است.
وی در پاسخ به این سؤال که چه دغدغه‌ای باعث شد ساخت این مستند کلید زده شود، توضیح داد: «مرکز مستند حوزه هنری به پیوند زدن موضوعات آثارش با منافع ملی تأکید ویژه‌ای دارد.‌»
وی به این نکته اشاره کرد که طرح موضوعاتی که فساد و فحشا را مطرح می‌کنند باید به گونه‌ای باشد که خود ترویج‌دهنده نباشند و به نوعی ضد خود عمل نکنند، برای همین بیش از همه این مستند با رویکرد هشدار‌دهندگی و بازدارندگی برای مخاطب ساخته شده و سعی شده‌است با هنرمندی رسانه‌ای از توصیف برخی مؤلفه‌های غیرضروری پرهیز کنیم و گزارشی دردمندانه ارائه دهیم،
 مستند «پول و پورن» نشان می‌دهد که فحشا، یک سازمان سیاسی و اقتصادی است که ریشه‌های آن را باید در کانون‌های زرسالار آن سوی آب دید. این جریان، یک شبکه جهانی است که متأسفانه شعبه‌های آن در ایران هم در قالب قاچاق دختر به مناطقی چون دوبی فعال است.

دوبی، شهری به ظاهر پیشرفته با آسمانخراش‌ها و برج‌های چشم‌نواز و خیره‌کننده‌ در قلب یک کشور شیخ‌نشین و عقب‌مانده است. اما در مستند پول و پورن می‌بینیم که زیر برج‌های شیک همین منطقه آزاد تجاری، سیاهچال‌هایی وجود دارد که محل آزار و اذیت و اسارت دخترهایی است که فریب خورده‌اند. این مستند حتی نفوذ این سازمان‌ها را در داخل هم فاش می‌کند.

منبع: جهان نیوز

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

© تمامی حقوق برای پایگاه اطلاع‌رسانی جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی محفوظ است.