امروز: چهارشنبه, ۲۵ مهر ۱۳۹۷ [ سال اقتصاد مقاومتی: تولید - اشتغال ]

شناسه‌ی خبر: 3811
نسخه چاپی

مواضع اخیر فرانسه درباره برنامه موشکی ایران باید با برخورد قاطع دولت مواجه شود/ برای حفظ امنیت ملی با کسی مذاکره نخواهیم کرد

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی گفت: در صورتی که اظهارات و مواضع فرانسه علیه کشورمان ادامه یابد دولت باید در مناسبات خود با فرانسه تجدید نظر کند.

نقوی حسینی، سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی ، درخصوص اظهارات اخیر رئیس‌جمهور فرانسه مبنی بر اینکه ایران شریک ما نیست و ما باید توافق هسته‌ای با این کشور را درباره برنامه موشکی ایران تکمیل کنیم، گفت: جمهوری اسلامی یک توافقی با ۱ + ۵ با عنوان برجام انجام داد و برجام هم اکنون عملیاتی شده و ایران مطابق بیانیه‌های رسمی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به تعهدات خود پایبند بوده است.

وی با بیان اینکه یک توافق بین المللی وقتی اجرایی می‌شود نحوه اجرا و شیوه‌های حل اختلاف نظر همچنین اصلاح مواد در خود توافق نامه ذکر می‌شود، گفت: بر این اساس خارج از برجام چیز جدیدی وجود ندارد و این توافق نامه نه قابل کم و زیاد شدن است و نه الحاقیه‌ای می‌توان به آن اضافه کرد و قابل مذاکره مجدد نیز نمی‌باشد.

نقوی حسینی ادامه داد: اینکه فرانسه در کنار آمریکا قرار می‌گیرد و بحث سیستم دفاعی و موشکی کشور ما را مطرح می‌کند؛ آن هم فرانسه‌ای که بیشترین سود اقتصادی بعد از برجام عاید آن شده است جای سوال دارد.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی عواید به دست آمده برای فرانسه از کنار برجام را توافق با شرکت‌های خودروسازی این کشور، قرارداد نفتی و گازی توتال و توافق خرید هواپیما با فرانسه عنوان کرد و افزود: هیچ کدام از اعضای ۱ + ۵ آن قدر سود اقتصادی از برجام نصیب شان نشد. اتخاذ چنین مواضعی از سوی فرانسه هم برای ما تعجب انگیز است و هم دارای ابهامات فراوان است.

وی با تاکید بر اینکه حوزه دفاعی یک کشور قابل مذاکره نیست، یادآور شد: جمهوری اسلامی هرگز اجازه اظهارنظر و مذاکره در حوزه دفاعی به هیچ کشوری نمی‌دهد و ما برای حفظ امنیت ملی خود هرکاری بخواهیم و بتوانیم انجام می‌دهیم و منتظر نظر و مذاکره با هیچ کشوری نخواهیم بود.

نقوی حسینی تصریح کرد: قبلا هم بار‌ها اعلام شده که حوزه دفاعی قابل مذاکره نیست و به اعتقاد من این برخوردهای فرانسه باید با پاسخی قاطع مواجه شود اگر فرانسوی‌ها به همین شکل موضع علیه جمهوری اسلامی داشته باشند دولت باید در مناسبات خود با مقامات فرانسوی تجدیدنظر کند.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی در پایان خاطرنشان کرد: به اعتقاد من در سفر پیش رو باید با مقامات فرانسوی صراحتا گفتگو شود و در خصوص این نوع موضع گیری‌های فرانسه دولت و دستگاه دیپلماسی موضع گیری شفافی نشان دهند و به فرانسوی‌ها اعلام شود اگر بخواهند این موضع گیری را ادامه دهند جمهوری اسلامی در مراودات خود تجدید نظر خواهد کرد.

منبع: خبرگزاری دانشجو

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

© تمامی حقوق برای پایگاه اطلاع‌رسانی جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی محفوظ است.