امروز: چهارشنبه, ۲۵ مهر ۱۳۹۷ [ سال اقتصاد مقاومتی: تولید - اشتغال ]

شناسه‌ی خبر: 3834
نسخه چاپی

نامه رهبری به جوانان غربی سرآغاز راهی است که مسئولین باید ادامه دهند

عضو شورای مرکزی جبهه مردمی نیروهای انقلاب معتقد است که نامه‌های مقام معظم رهبری به جوانان غربی سرآغاز راهی است که مسئولین مربوطه باید آن را استمرار دهند تا پیام مظلومیت قربانیان تروریسم به گوش جهانیان برسد.

۸ آذرماه ۱۳۹۴ سالگرد صدور نامه دوم رهبر معظم انقلاب به جوانان غربی است که با تحولات اخیر در منطقه و پایان سیطره نظامی و جغرافیایی گروه تروریستی داعش در عراق و سوریه مصادف شده است.

در این ایام بازخوانی دو نامه بسیار مهم و عمیق معظم‌له و تحلیل محتوای آن اهمیت بسزایی دارد. نخستین نامه حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در بهمن‌ماه ۹۳ و در پی جنایات گروه‌های تکفیری که موجب تشدید اسلام‌هراسی در جهان شده بود، خطاب به جوانان اروپایی و آمریکای شمالی منتشر شد که ایشان این جوانان را به شناخت مستقیم و بی‌واسطه دین اسلام فراخوانده بودند.

همچنین، پس از عملیات تروریستی در فرانسه توسط گروه تروریستی داعش، رهبر انقلاب نامه دوم خود را در تاریخ ۸ آذرماه سال ۱۳۹۴ خطاب به جوانان غربی نوشتند و آن‌ها را به همفکری درباره «درد مشترک تروریسم» و «چاره‌اندیشی برای آینده‌ای با امنیت بیشتر» دعوت کردند.

در ایام سالگرد صدور این نامه با پرویز سروری عضو شورای مرکزی جبهه مردمی نیروهای انقلاب و نماینده سابق مجلس شورای اسلامی به گفت‌وگو نشسته است.

پرویز سروری در ابتدای این گفت‌وگو اظهار داشت: باید یک بار دیگر هوشمندی رهبر معظم انقلاب را تحسین کنیم؛ از اینکه سر بزنگاه‌های حساس فضاهای جدیدی را ایجاد می‌کنند و فرصت‌های نوینی را برای انقلاب و اسلام به‌وجود می‌آورند.

وی ادامه داد: از آنجا که داعش با قدرت رسانه‌ای بالای خود، فضای مجازی را به‌تصرف خود درآورده بود و خود را نماینده اسلام در جهان معرفی می‌کرد و از طرفی با ایجاد صحنه‌ها و اقدامات ددمنشانه، یک تنفر بین‌المللی را نسبت به اسلام در اذهان عمومی جهان ایجاد می‌کرد، رهبر معظم انقلاب قالب‌های رسمی را شکستند و متواضعانه در فضای مجازی حضور پیدا کردند و پیامی دادند که حداقل اذهان جوانان دنیا متوجه این شود که این صدا و فضاسازی‌ها متعلق به اسلام نیست و چهره واقعی اسلام آن چیزی است که رهبر معظم انقلاب ترسیم می‌کنند.

وی تصریح کرد: فکر می‌کنم مخاطب‌یابی و فن مواجهه با مخاطبی که تا به حال در دسترس ما نبوده، یکی از ویژگی‌های رهبر معظم انقلاب است. ایشان با صدور این دو نامه توانستند فضای رسانه‌ای داعش را منفعل کنند. استقبال جوانان از این پیام هم نشان داد که هدف‌گذاری معظم‌له تأثیر خود را گذاشته است.

سروری با اشاره به استفاده رهبر معظم انقلاب از کلیدواژه «تروریست درد مشترک»، بر لزوم استفاده از این ظرفیت برای محکومیت تروریسم به‌خصوص تروریسم دولتی اسرائیل و نائل شدن به آینده روشن در سایه صلح و امنیت تأکید کرد و گفت: فکر می‌کنم استفاده از این کلیدواژه یکی از رموز بیانی بود که معظم‌له دادند، لذا از این نظر می‌شود گفت رسانه‌های حامی تروریسم و داعش، تروریسم لجام‌گسیخته این گروهک تکفیری را، به‌نوعی مترادف با اسلام کرده بود اما وقتی رهبر معظم انقلاب می‌فرمایند: «تروریسم درد مشترک امروز جهان است»، به‌نوعی اسلام واقعی را در مقابل تروریسم قرار می‌دهند و ذهنیت جامعه بین‌الملل به‌ویژه جوانان را نسبت به این موضوع کاملاً فعال می‌کنند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با انتقاد از ضعف دستگاه‌ دیپلماسی و نظام تبلیغاتی کشورمان گفت: متأسفانه یکی از ضعف‌های دیپلماسی و نظام تبلیغاتی ما این است که نتوانسته مظلومیت کشوری را که بزرگترین قربانی تروریسم بوده و از سران و مسئولین آن تا مردم بی‌دفاع آن مورد هجمه و حمله تروریست‌ها قرار گرفته‌اند، به جامعه منتقل کند و نتیجه این شده که امروز تلقی منحرفی از اسلام و تروریسم به‌وجود آمده است. این مسئله به‌نظر من خیلی تأثیرگذار بود در اینکه چهره واقعی اسلام مشخص شود و ظرفیتی بین‌المللی برای مبارزه با تروریسم ایجاد شود.

نماینده مردم تهران در مجلس هشتم با بیان اینکه ایران امروز یک ائتلاف قدرتمند مقاومت علیه تروریسم در منطقه به‌وجود آورده است، تأکید کرد: امروز دشمنان ما مجبورند برای ظاهرنمایی، ائتلافی را برای مبارزه با تروریسم به‌وجود بیاورند، در حالی که آنها خالق تروریسم هستند. تروریسم دولتی که امروز در منطقه ما توسط اسرائیل اعمال می‌شود، توسط آمریکا حمایت می‌شود و اگر امروز عربستان یک ملت را آماج بمب‌های خود قرار می‌دهد و اسرائیلی‌ها و آمریکایی در همان زمان قرارداد سلاح‌های مرگبار را با بحرین و عربستان امضا می‌کنند، معنایش این است که آمریکایی‌ها حیات اقتصادی خود را در توسعه تروریسم، به‌ویژه تروریسم دولتی می‌دانند.

سروری بر همین اساس تأکید کرد: ان‌شاءالله این نیات و اقدامات آمریکا و اسرائیل رفته رفته برای جامعه بین‌الملل آشکار می‌شود و آنها خواهند فهمید مدافعین تروریسم چه‌کسانی هستند و چه‌کسانی در مقابل تروریسم مقاومت می‌کنند.

وی در ادامه گفت: نامه‌های مقام معظم رهبری آغازی بود که مسئولین مربوطه باید استمرار آن را پیگیری کنند و در این فضا حرکت کنند تا پیام مظلومیت قربانیان تروریسم را به گوش جهانیان برسانند و به‌نوعی با تدبیر و درایت و برنامه‌ریزی در فضای عمومی و فضای مجازی نقش مفیدی را برای مبارزه با تروریسم و ارتباط با جوان‌ها ایجاد کنند.

وی همچنین تصریح کرد: متأسفانه شاهدیم که سیستم کسل، فرسوده و در خاک شده تبلیغاتی و رسانه‌ای کشور دوباره منتظر است تا اقدامات بعدی را رهبر معظم انقلاب انجام دهد چراکه از این سیستم هیچ حرکت قابل ملاحظه‌ای را بعد از پیام رهبر معظم انقلاب ندیدیم. در واقع هیچ پیام، اقدام و یا حرکت رسانه‌ای و تبلیغاتی را برای ارتباط با جوانان دنیا از سوی سیستم دیپلماسی و تبلیغاتی کشور مشاهده نکردیم و به‌نوعی یک وادادگی و انفعال رسانه‌ای تبلیغاتی را در این زمینه شاهدیم.

سروری ادامه داد: فکر می‌کنم همه ما وظیفه داریم نسبت به این موضوع اقدام جدی و تلاش کنیم که در این راستا حرکت مؤثر و مفیدی را از خود به نمایش بگذاریم.

منبع: تسنیم

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

© تمامی حقوق برای پایگاه اطلاع‌رسانی جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی محفوظ است.