امروز: دوشنبه, ۲۶ آذر ۱۳۹۷ [ سال اقتصاد مقاومتی: تولید - اشتغال ]

شناسه‌ی خبر: 4367
نسخه چاپی

انقلابی برمبنای توحید

پیروزی انقلاب اسلامی در ۲۲ بهمن سال ۵۷ هدیه خداوند متعال به ملتی بود که با الگو گرفتن از نهضت کربلا ، به میدان مبارزه با رژیم استبدادی پهلوی و استکبار و صهیونیست جهانی آمده بودند.

نورالدین قدیمی: با فرا رسیدن بهمن ماه ، خاطرات شیرین و ماندگار روزهای انقلاب تازه می شود. روزهایی که یادآور حماسه جاوید وبه ثمر نشستن فداکاری وایثار مردمی است که با رهبری حضرت روح الله و الهام گرفتن از عاشورای حسینی (ع) برای احیای مجدد اسلام و مجد و عظمت ایران اسلامی قیام کرده بود . از آن روز های سراسر عزت و سرافرازی ۳۹ سال پر افتخار می گذرد و انقلاب اسلامی وارد چهلمین سال از عمر پر برکت خودش می شود.
پیروزی انقلاب اسلامی در ۲۲ بهمن سال ۵۷ هدیه خداوند متعال به ملتی بود که با الگو گرفتن از نهضت کربلا ، به میدان مبارزه با رژیم استبدادی پهلوی و استکبار و صهیونیست جهانی آمده بودند.
مردم بزرگوار ایران در حالی چهلمین سال پیروزی انقلاب اسلامی را آغاز می کنندکه علی رغم همه مشکلات موجود وسختی هایی که تحمل کرده ومی کنند ، حامی و پشتیبان اصلی انقلاب بوده و همان شور و نشاط و انگیزه مبارزه با قدرت های استکباری جهان را در خود زنده نگه داشته اند .
•    ماهیت ، نقطه اتکاء و ویژگی های انقلاب اسلامی
یکی از واقعیت های غیر قابل انکار درباره انقلاب اسلامی ایران این است که این انقلاب ، تنها با تکیه بر قدرت الهی و پشتیبانی و حمایت مردمی که درس عزت و سرافرازی و ایستادگی در مقابل ظالمان را از مکتب حسینی (ع) آموخته بودند ، در مبارزه با رژیم مستبدی که از حمایت کامل استکبار و صهیونیست جهانی بهره مند بود به پیروزی رسید . انقلابی که وقتی پای به عرصه وجود گذاشت ، شگفتی همگان را برانگیخت و در تحلیل و تفسیر نظریه پردازان در باره نظام های سیاسی و انقلاب های مردمی تغییرات اساسی ایجاد کرد.
انقلاب اسلامی همان گونه که ازنامش پیداست، ماهیتی دینی ومردمی داردکه با الهام گرفتن از مکتب رهایی بخش اسلام وبهره گیری ازرهبری دینی وبا هویتی مستقل از شرق وغرب شروع وبه پیروزی رسید .
به همین دلیل است که بسیاری ازتحلیل گران واندیشمندان بزرگ جهانی براین نکته اذعان دارندکه انقلاب اسلامی ایران، تاکنون نمونه ای درجهان نداشته است.
در بررسی عوامل موثر بر شکل گیری انقلاب  و پیروزی آن بر رژیمی که ماموریت داشت منافع نا مشروع قدرت های استکباری و صهیونیست جهانی در منطقه را حفظ کند و به همین دلیل لقب (ژاندارم منطقه) را در یافت کرده بود ، درمی یابیم که سه عامل اصلی دین ، رهبری دینی و مردم آگاه و پای بند به آموزه های دینی نقش اساسی داشتند.
این که انقلاب اسلامی در طول حیاط خود و بعد از گذشت ۳۹ سال هنوز اصالت خود را حفظ کرده و راه انتخابی اش را همچنان ادامه می دهد و اصول و شعارش همانی است که در روز اول ، مبارزه را با آن آغاز کرده بود دلیلش وجود همین عوامل است .
رهبر معظم انقلاب اسلامی، حضرت آیت الله العظمی خامنه ای (مدظله العالی)  درتاریخ ۳/۳/۱۳۹۰ ود دیدار با جمعی از شاعران وذاکرین اهل بیت (ع) فرمودند:
” یکى از مهمترین خصوصیات انقلاب اسلامى ایران این است که با وجود راهى دشوار و طولانى، با این همه مزاحمت، با این همه معارضه، با این همه سیاست هاى برخورد گوناگون، با شکل هاى مختلف و از جوانب مختلف، این خط مستقیم در انقلاب مطلقاً زاویه پیدا نکرده است؛ شعارها همان شعارهاست، اهداف همان اهداف است، خط همان خط است، راه همان راه است. … و من به شما عرض بکنم؛ تا آن وقتى که من و شما قدمهامان را محکم برمی داریم، چشممان را از هدف برنمی داریم، با امید حرکت می کنیم، هیچ قدرتى در دنیا نمی تواند راه ما را سد کند؛ و همین، در رویاندن شکوفه‌هاى امید در دل مسلمانان و ملت هاى اسلامى بیشترین اثر را داشته است.”
انقلاب اسلامی بر مبنای توحید شکل گرفت و بر همین مبنا نیز استوار است و به همین دلیل اهداف آن دچار تغییر نمی شود، همانطور که در اهداف توحیدی نمی توان تغییری ایجاد کرد . انقلاب اسلامی ایران به رهبری روحانیت آگاه و ولایت فقیه آغاز شد، به پیروزی رسید و به راهش ادامه می دهد و چون رهبری دینی، هدایت و راهنمایی مردم به سرچشمه حیات طیبه و تکامل بشری را از وظایف خود می داند لذا بارصد دقیق اتفاقات وپیشامدها وارائه راه حل مناسب برای برون رفت از مشکلات ومقابله با انحرافات ، از انحراف انقلاب از مسیر خود جلوگیری می نماید. به همین دلیل است که توانسته از همه خطرها مصون مانده و بدون تغییر مسیر به سوی همان اهداف متعالی در حال حرکت باشد . در طول سالهای پر فراز و نشیب گذشته از عمر انقلاب توطئه های فراوانی از طرف استکبار و صهیونیسم جهانی برای انحراف آن از اهداف اولیه و سپس به شکست کشاندن انقلاب طراحی و به اجرا گذاشته شده است ولی همه آن طرحها و توطئه ها با مدیریت آگاهانه و عالمانه رهبری انقلاب و روشنگری و حضور در صحنه روحانیت اصیل و دلسوز به شکست منجر شده و به هدف نرسیده است.
انقلاب اسلامی از پشتیبانی مردمی آگاه و بصیر و فداکار بهره مند است . مردمی که وظیفه اصلی خود را عمل به آموزه های دینی می دانند و چون در راه دین قدم برمی دارند و به فرمان رهبری دینی حرکت می کنند ، منحرف نمی شوند و از طولانی و طاقت فرسا بودن راه و فراوانی مشکلات نیز هراس به دل راه نمی دهند . مردمی که در راه انقلابشان نه از ایثار جان دریغ می کنند و نه گذشتن از مال و امکانات دنیایی.
بهره مندی از چنین ویژگی هایی که در بین تمام انقلاب های جهانی بی نظیر است ، باعث ماندگاری، بالندگی و افتخار آفرینی نظام جمهوری اسلامی ایران در عرصه داخلی ، منطقه ای و جهانی شده است.
بدون شک، داشتن اسقلال فکری ، اعتقادی وسیاسی دردوران مبارزه، وابسته نبودن به قدرت های شرق وغرب، مبارزه براساس مبانی ثابت دینی، اتکاء وتوکل به قدرت الهی و ایمان به امدادهای غیبی ، تکلیف مداری مطلق وعمل به تعالیم اسلامی ، نگاه دینی وکریمانه به فلسفه وجودی انسان، امیدبه آینده درپرتویاری خداوندمتعال ، پای بندی وعمل به احکام ومعارف اسلامی ،  بهره مندی و برخورداری ازحمایت همه جانبه وخالصانه اکثریت قاطع مردم معتقد و مطیع ولایت فقیه ، خدمت به مردم به عنوان یک اصل انقلابی، مبارزه باظلم وفساد وتباهی، ایستادگی درمقابل قدرت های فاسد واستکباری جهان، بهره مندی ازاصول اسلام ناب محمدی (ص)، نداشتن وابستگی فکری وعملی به مکاتب مطرح زمان، از جمله ویژگی های اصلی وبرجسته انقلاب اسلامی ایران می باشندکه شاید نتوان نمونه ای از آنهارا درسایرانقلابهای جهان مشاهده کرد.

•     شرایط مکانی وزمانی وقوع انقلاب اسلامی
انقلاب اسلامی ایران، دریکی ازحساس ترین نقاط جهان، ازنظرجغرافیایی، سیاسی و اقتصادی رخ داد؛ منطقه ای که قدرت های استکباری به دلیل وجودمنابع عظیم نفتی وگازی، همواره به آن چشم طمع داشته ودارند. همین موضوع درکنارحساسیت سیاسی غرب آسیا، باعث شده است که این قدرت ها تلاش نمایند همواره جای پایی دراین منطقه داشته باشند. حمایت همه جانبه استکبار وصهیونیسم جهانی ازرژیم جنایت کارومستبد پهلوی نیز باتوجه به حساسیت منطقه ای و به منظوراستفاده از منابع عظیم مادی وتوانمندی های اقتصادی ونظامی این رژیم برای کنترل واستعمارسایرکشورهای منطقه درراستای تامین منافع نامشروع استکبار وصهیونیسم جهانی بودکه بااین حربه توانسته بودند هم ثروت های ایران را به غارت ببرند وهم به ثروت ها ومنابع عظیم نفتی وگازی سایرکشورهای منطقه تسلط پیداکنند. یکی از دلایلی که باعث شده است آمریکا بعدازسی ونه سال هنوزهم نتواندبا این مسئله کناربیاید وبه دنبال یافتن راه نفوذی به ایران باشد، ازدست دادن این منافع عظیم مادی وحیثیتی است.
ازنظرزمانی نیز، انقلاب اسلامی درشرایطی شروع وبه پیروزی رسیدکه قدرت های استکباری شرق وغرب، کشورهای جهان رابین خودتقسیم کرده وهرکدام به قسمتی از دنیا مسلط شده بودند. درآن شرایط، شکل گیری وبه نتیجه رسیدن کوچکترین حرکت آزادی خواهانه مستقلی دریک کشور، حتی قابل تصورهم نبود و اگرهم درگوشه ای ازجهان، جنبشی به وجودمی آمد، برای حرکت وادامه حیات بایدحمایت یکی ازدوقطب حاکم، یعنی کمونیسم شرق ویا امپریالیسم غرب را جلب می کرد.
باوقوع انقلاب اسلامی وپیروزی ملت ایران بررژیم دست نشانده واستبدادی پهلوی که از حمایت مطلق استکبار و صهیونیسم جهانی بهره می برد، برای اولین بار ملتی دریک کشور مسلمان، به صورت مستقل وباشجاعت وقدرت، کشورهاوقدرت های استکباری زمان را به مبارزه طلبید، آنان را شکست داد و تحقیرکردوبه منافع مادی وحیثیتی آنها خسارات جبران نذیری وارد کرد.
•    سخن آخر
و سخن آخر اینکه باید بدانیم انقلاب ومردم ایران دشمنان قسم خورده ای دارد که آنها  نیز به وظیفه خود عمل و برای دست یابی مجدد به منافع مادی وحیثیتی از دست رفته خود تلاش می کنند . همانگونه که  در همه دوران پس از انقلاب اسلامی انواع و اقسام توطئه ها را برای نابودی جمهوری اسلامی ایران ، به کار بسته و خواهند بست.
انواع تحریم های اقتصادی و صنعتی، کارشکنی های سیاسی در عرصه جهانی، کودتاهای نظامی، تحریک قومیتها وحمایت از گروهکهای تجزیه طلب ومنافقین برای براندازی انقلاب ، تحمیل جنگ ۸ ساله ، مقابله با پیشرفت های علمی ، دفاعی و فناوری صلح آمیز هسته ای ، تضعیف و ازبین بردن فرهنگ دینی وکرامت اخلاقی آحاد مردم مسلمان از طریق گسترش شبکه های گوناگون رسانه ای واجتماعی ، نفوذ در مراکز حساس تصمیم سازی وتصمیم گیری در عرصه های سیاسی ، اقتصادی ، آموزشی و فرهنگی ، ایجاد وگسترش اختلاف دربین مسوولان کشور ، ایجاد یاس وناامیدی در بین مردم انقلابی ، طرح ریزی وحمایت از شورش های داخلی که آخرین نمونه آن اغتشاش تخریبگران منافق وعوامل خودفروخته داخلی استکبار ومرتجعین عرب در دی ماه سال جاری در تعدای از شهرهای کشور بود که با هوشیاری وحضور به موقع مردم درصحنه ، در نطفه خفه وداغی دیگر بر دل دشمنان ایران اسلامی گذاشت. موارد گفته شده به همراه دهها توطئه ریز و درشت دیگر، نمونه هایی از انواع دشمنی استکبار جهانی با انقلاب اسلامی است که تا کنون به لطف الهی ، تدابیر وهوشمندی رهبری انقلاب و همت مردم مسلمان ایران ، به ویژه جوانان آگاه و پرشور ، با شکست روبه رو شده است .
ملت شریف، انقلابی و ولایت مدار ایران اسلامی، امروز نیز علی رغم همه مشکلات موجود، تبلیغات و فشارهای استکبار جهانی وبعضی بی تدبیری وحتی نامهربانی های برخی ازمسئولان کشور در سطوح مختلف، بر آرمانهای خودپای بند بوده و همان راه سعادت وعزت را ادامه می دهند.

ما مطمئنیم که در آینده نیز دشمن در رسیدن به اهداف پلیدش ناکام خواهد ماند و سرانجام حاکمیت زمین در اختیار صالحان قرار خواهد گرفت.
ان شاءالله

منبع: جهان نیوز

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

© تمامی حقوق برای پایگاه اطلاع‌رسانی جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی محفوظ است.