امروز: چهارشنبه, ۲۵ مهر ۱۳۹۷ [ سال اقتصاد مقاومتی: تولید - اشتغال ]

شناسه‌ی خبر: 5040
نسخه چاپی

نام «خلیج فارس» دوبار در سازمان ملل ثبت شده/ اقتدار ایران امنیت انرژی جهان را تضمین کرده/ بنای آمریکا خروج از برجام است

جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران گفت: در سازمان ملل متحد دو بار به صورت رسمی و یک بار غیر رسمی ثبت شده است و هیچ سندی یافت نمی‌شود که …

سردار حسین سلامی جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران صبح امروز در مراسم بزرگداشت روز ملی خلیج فارس گفت: خلیج فارس یک دریایی هلالی شکلی است در پایین کو‌های زاگرس از ابتدای تاریخ دارای اهمیت راهبردی و حیاتی برای جهان بوده است.
وی ادامه داد: خلیج فارس محل برخورد تمدن‌هاست در تمام کتب تاریخی لاتین این دریا را با عنوان خلیج فارس مطرح شده است.
سلامی عنوان کرد: کتیبه از داریوش در کانال سوئز بدست امده که در آن با عنوان دریای فارس مطرح شده است همچنین در همه‌های معاهدات داخلی و خارجی مثل معاهده استقلال کویت بین بریتانیا و امیر کویت امضا شده این دریا با عنوان خلیج فارس مطرح شده است.

وی افزود: در سازمان ملل متحد دو بار به صورت رسمی و یک بار غیر رسمی ثبت شده است و هیچ سندی یافت نمی‌شود که از واژه‌ای به غیر از خلیج فارس ذکر شده باشد.

امروز خلیج فارس دارای اهمیت جهانی است

سلامی تصریح کرد: بعد از پیدایش نفت اهمیت این کذرگاه دریایی افزایش پیدا کرد و این منطقه ثبات و محرک تجارت و اقتصاد جهانی است و محل تلاقی همه کشورهای صاحب قدرت است.

جانشین فرماندهی کل سپاه با اشاره به تاریخ کشف نفت در خلیج فارس اظهار داشت: رخ دادن مهمترین جنگ‌ها در چهل سال گذشته نشاندهنده اهمیت خلیج فارس است و آمریکا برای خود در منطقه منافع حیاتی پیش بینی کرده است.

وی افزود: آمریکایی‌ها از هزاران مایل دورتر از منطقه منافع استراتژیک برای خود پیش بینی کرده‌اند و بیشترین پایگاه‌ها را در این منطقه دارند، جنگ تحمیلی ۸ ساله عراق با ایران، جنگ با کویت و مجددا حمله به عراق را مستقیما راه می‌اندازند همه نشان از اهمیت این منطقه است.

سلامی با تاکید بر نقش بسیار مهم و موثر ایران در منطقه تصریح کرد: سیاست ایران همواره بر ثبات و امنیت منطقه است و این ایران است که امنیت خلیج فارس و امنیت انرژی را تامین کرده. اروپایی‌ها که ۶۰ درصد انرژی خود را از خلیج فارس تامین می‌کنند باید این مهم را بدانند که نباید با اقتدار امنیتی ایران دست و پنجه نرم کنند.

جانشین فرماندهی کل سپاه با اشاره به سفر روز‌های اخیر وزیر امور خارجه امریکا و سخن از تهدید بودن ایران برای منطقه گفت: امریکا خالق داعش و نا امنی در منطقه هستند، اما سیاست‌های ایران همواره بر ثبات و امنیت منطقه است و هیچ کشوری را تهدید نمی‌کند، آمریکایی‌ها همانطور که خود گفته‌اند با طرح این مسائل می‌خواهند کشور‌های غربی را مانند گاو شیر ده بدوشن.

وی در ادامه گفت:: ریشه‌های قدرت ایران اسلامی بسیار عمیق و در مردم کشور است و می‌تواند با هر تهدیدی مقابله کنند.

سلامی با اشاره به جنایات آمریکا و رژیم‌های تحت حمایت آن‌ها در جهان و منطقه گفت: امریکا از داعش حمایت می‌کنند و حامی رژیم کودک کش صهیونیستی و آل سعود هستند، اما ما از مردم مظلوم یمن، سوریه، لبنان و عراق حمایت می‌کنیم. آن‌ها با وجود میلیارد‌ها دلار جایی در رخداد‌های منطقه ندارند، اما ایران با کمترین هزینه نفوذی بسیار عمیق دارد.

جانشین فرمانده کل سپاه تاکید کرد: آمریکایی‌ها باید در راهبرد‌های خود در منطقه بازنگری کنند، زیرا ساختار‌های قدرت در جهان اسلام شکل گرفته است و ساختار‌های قدرتی که انقلاب اسلامی شکل داده آمریکایی‌ها را در هرجایی دچار مشکل کرده است.

سلامی با بیان اینکه تنها راهبردی که آمریکا پیش گرفته بحث خروج از برجام است گفت: تحریم‌ها برما تاثیری ندارد و ایران شبیه یک کشور تحریم شده نیست بلکه تحریم ظرفیت‌های ما را شکوفا کرده است.

وی در پایان تصریح کرد: اروپایی‌ها و آمریکایی‌ها باید بدانند که ایران هرگز خود را خلع سلاح نمی‌کند و آن‌ها باید سپاسگزار نقش ایران در تامین امنیت انرژی جهان باشند.

منبع: خبرگزاری دانشجو

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

© تمامی حقوق برای پایگاه اطلاع‌رسانی جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی محفوظ است.