امروز: دوشنبه, ۲۶ آذر ۱۳۹۷ [ سال اقتصاد مقاومتی: تولید - اشتغال ]

شناسه‌ی خبر: 5364
نسخه چاپی

همه نیروهای انقلابی باید احساس کنند در «جمنا» عضو دارند/ اصلاح ساختار جبهه در شهرستان‌ها

عضو شورای مرکزی جبهه مردمی با بیان اینکه باید یک فراگیری و شمول، در شوراها وجود داشته باشد گفت: همه نیروهای انقلاب باید احساس کنند نماینده‌ای را در شورای شهرستان و یا استان دارند و اینطور نباشد که طیفی محدود بخواهند شورا را در انحصار خود قرار دهند.

سیّد محمّد حسینی عضو شورای مرکزی جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی(جمنا) با اشاره به جلسات هیأت‌رئیسه تشکل متبوع خود گفت: هر هفته جلسه هیأت‌رئیسه برگزار می‌شود و بعد از تحلیل و بررسی وقایع مهم روز، مباحث کاری و گزارش مربوط به پیشرفت کار استانها و اقشار مطرح می‌شود.

وی با اشاره به جلسه اخیر هیأت‌رئیسه جمنا گفت: در این جلسه، علاوه بر مواردی که اشاره شد، مباحثی هم که نیاز است در جلسه هفته آینده شورای مرکزی در دستور کار قرار گیرد بحث و بررسی شد.

  • اولویت جمنا، ساماندهی ساختار جبهه در شهرستان‌هاست

عضو شورای مرکزی جبهه مردمی نیروهای انقلاب اولویت جمنا را ساماندهی ساختار جبهه در شهرستان‌ها دانست و با بیان اینکه با جدیت روی این موضوع کار می‌شود، تصریح کرد: در همه استان‌ها یک هیأت مؤسس ده یا دوازده نفره در نظر گرفته‌ایم که امور استان‌ را ساماندهی می‌کنند و در هر شهرستان و استان یک شورای ۳۰ نفره را شکل می‌دهند.

حسینی ادامه داد: در عین حال، کمیته‌های ۲۲گانه تخصصی اقشار هم در حال شکل‌گیری است و همین دوشنبه جلسه دبیران را در تهران داشتیم و درباره اقداماتی که نسبت به انتخاب افراد در استان‌ها انجام داده‌اند گزارش دادند.

وی، یکی از مهم‌ترین رخدادهای مرتبط با جمنا در سال جاری را برگزاری مجمع سراسری جبهه در سه ماه پایانی سال عنوان کرد و اضافه کرد: بازسازی ساختار که در حال حاضر انجام می‌شود، به نوعی، زمینه‌سازی برای تشکیل مجمع ملّی است.

حسینی با بیان اینکه در مجمع ملّی، شورای مرکزی مجدداً انتخاب می‌شوند و برخی از افرادی که در جلسات، حضور فعّال ندارد تغییر می‌یابند، اظهار داشت: براساس اساسنامه، باید هر دو سال یک بار انتخابات شورای مرکزی برگزار شود و این مسئله کمک می‌کند به اینکه عناصر تازه نفس و فعّال‌تر جایگزین شوند و به اقدامات جبهه تحرک و شتاب بیشتری ببخشند.

عضو هیئت رئیسه جمنا ادامه داد: امیدواریم شورای مرکزی جدید، یک شورای توانمندتر و باانگیزه‌تری باشد و کسانی انتخاب شوند که بتوانند بیشتر وقت بگذارند، چرا که کار تشکیلاتی، نیاز به افرادی دارد که با جدیت در عرصه حضور داشته باشند و با اختصاص فرصت کافی، به استان‌ها بروند و برنامه‌ها را پیگیری کنند.

  • باید همه نیروهای انقلابی احساس کنند در جمنا عضو دارند

حسینی در پاسخ به سؤالی درباره معیارهای انتخاب شورای شهرستان‌ها گفت: ما حداقل‌هایی را به عنوان ضابطه ابلاغ می‌کنیم؛ مثلاً اینکه ۳۰درصد اعضاء از بانوان و ۳۰درصد جوانان فعّال در حوزه سیاسی باشند. بقیه امور را به انتخاب و شناخت فعّالان سیاسی و نیروهای انقلابی هر شهر و استان واگذار می‌کنیم.

استاد دانشگاه تهران با بیان اینکه اعضای شورای هر شهر، باید از توانمندی و مقبولیت لازم برخوردار باشند، تصریح کرد: باید یک فراگیری و شمول، در شوراها وجود داشته باشد، به طوری که همه نیروهای انقلاب احساس کنند نماینده‌ای را در شورای شهرستان و یا استان دارند و اینطور نباشد که طیفی محدود بخواهند شورا را در انحصار خود قرار دهند.

حسینی ادامه داد: نقصی که دور قبل، به خاطر سرعت عمل و شتابِ ناشی از انتخابات با آن مواجه بودیم، همین بود که برخی می‌گفتند در شهرستان‌ها و استان‌ها از همه ظرفیت‌ها استفاده نشده است. اکنون این امکان وجود دارد که سر فرصت با شخصیت‌های هر شهرستان و استان گفت‌وگو شود و افراد صاحب نفوذ و فعالان سیاسی مشارکت کنند تا ترکیب مناسبی را داشته باشیم.

عضو شورای مرکزی جبهه مردمی نیروهای انقلاب در واکنش به برخی اظهارات مبنی بر لزوم اصلاح جمنا، گفت: در اینکه جبهه مردمی در دور قبل موفق شد وفاق ایجاد کند و از ۲۲ کاندیدا، به گزینه واحد برسیم که۱۶ میلیون رأی کسب کند، کسی تردید ندارد و این اقدام بی‌سابقه‌ای بود که از سراسر کشور در اجتماع سه هزار نفره‌ای مشارکت کنند و با هماهنگی آن‌ها به گزینه نهایی برسیم و همه، بر این اقدام مؤثر صحه می‌گذارند.

حسینی ادامه داد: البته همانطور که اشاره شد، فرصت کم بود و از زمان اعلام رسمی جبهه تا انتخابات ۵ ماه بیشتر وقت نبود. تشکیلاتی که در ۵ ماه شکل گرفته، باید خدا را شکر کرد که همین مقدار هم توانسته کار انجام دهد.

وی خاطرنشان کرد: به دلیل ضعف‌هایی که داشتیم، بلافاصله بعد از انتخابات جلسات آسیب‌شناسی، هم درباره انتخابات و هم درباره خود جبهه برگزار شد و به این نتیجه رسیدیم که باید تغییر و تحولاتی در جبهه انجام شود که هم‌اکنون در حال انجام است.

  • مهم‌ترین ضعف جمنا، عدم جامعیت شوراهای شهرستانی بود

حسینی ادامه داد: بنا شد افراد جدیدی در استان‌ها به جبهه وصل شوند و فقط به نیروهایی که در آن زمان فعّال بودند اکتفا نکنیم. در شورای مرکزی هم علاقه‌مند هستیم که تحولی رخ دهد، چرا که در دور قبل، محدودیت وجود داشت و افرادی که کاندیدای ریاست‌جمهوری بودند، نمی‌توانستند در شورای مرکزی عضو شوند، چون بحث ذی‌نفعی آنها مطرح بود، امّا الان دیگر این محدودیت را نداریم و همه چهره‌های سرشناس و فعّال می‌توانند برای عضویت در شورای مرکزی کاندیدا شوند و قطعاً با این تحولات، کارآمدی جبهه ارتقاء خواهد یافت.

وی در پاسخ به این سؤال که مهم‌ترین ضعف جمنا که در آسیب شناسی‌ها به آن رسیدید چه بود، گفت: شوراها جامعیت لازم را نداشت و برخی افراد و طیف‌ها در جبهه حضور نداشتند.

عضو شورای مرکزی جمنا افزود: فکر می‌کنیم در دور جدید این فرصت وجود دارد که همه طیف‌ها و فعّالان وارد شوند و از همه تخصص‌ها و توانمندی‌ها استفاده کنیم، به‌ویژه به جوانان بهای بیشتری بدهیم و افراد باانگیزه، تازه نفس و پر انرژی را وارد مجموعه کنیم.

حسینی لزوم حضور فعّال‌تر در فضای مجازی را مورد اشاره قرار داد و اظهار داشت: برنامه ما این است که همان‌طور که در محیط واقعی و در قالب جلسات و سخنرانی‌ها، فعالیت‌هایی را انجام می‌دهیم، در فضای مجازی هم با فعالیت بیشتر بتوانیم مواضع جبهه را تبیین کنیم و از اصول و ارزش‌های انقلاب دفاع کنیم. همچنین به شبهات و ابهاماتی که مطرح می‌شود پاسخ دهیم.

  • ورود به انتخابات را زودهنگام و مضر می‌دانیم

عضو شورای مرکزی جبهه مردمی در پاسخ به این سؤال که آیا جمنا مباحث انتخاباتی را هم آغاز کرده یا خیر، گفت: نه! به هیچ وجه. ما بحث انتخابات را زودهنگام و مضر می‌دانیم، چرا که کشور در شرایطی قرار دارد که با چالش‌ها و مشکلات مختلفی مواجه هستیم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی دولت دهم ادامه داد: متأسفانه به خاطر ضعف دولت و فشارهایی که از خارج وارد می‌شود و نیز، سوءاستفاده و خیانتی که برخی منفعت‌طلبان می‌کنند، شرایط اقتصادی نامناسبی حاکم است و جامعه، خواهان این است که ما برای برون‌رفت از مشکلات کمک کنیم.

حسینی با بیان اینکه بنای جبهه، از ابتدا هم بر این نبوده که صرفاً برای انتخابات شکل بگیرد، خاطرنشان کرد: هدف، ایجاد تشکلی برای حضور نیروهای انقلاب در عرصه و کمک به پیشبرد اهداف نظام و رهبری بود.

عضو شورای مرکزی جمنا ادامه داد: جلسه‌ای هم که می‌خواهیم با اقشار داشته باشیم بیشتر حول مسائل اقتصادی روز است نه انتخابات. برای انتخابات، به اندازه کافی در سال ۹۸ فرصت وجود دارد و در آن زمان، شهرستان‌ها و استان‌ها فعّال می‌شوند.

حسینی خاطرنشان کرد: بارِ انتخابات مجلس هم بیشتر بر دوش شهرستان‌ها است و نیازی نیست که از تهران تعیین تکلیف شود. لذا در سال ۹۸ این فرصت وجود دارد تا شهرستان‌ها ارزیابی خودشان را از گزینه‌ها و کاندیداها داشته باشند و مقدمات انتخاب نمایندگانی شایسته و مدافع حقوق مردم را فراهم کنند.

جلسات مشترک چهره‌های شاخص جبهه اصولگرایی، محور سؤال بعدی خبرنگار فارس از سیّد محمّد حسینی بود.

  • ارتباط جمنا با جلسه چهره‌های شاخص اصولگرایی

عضو جمنا درباره جایگاه این جلسات و ارتباط آن با جمنا، اینطور توضیح داد: در جمنا یک شورای راهبردیِ مشورتی پیش‌بینی کرده بودیم. وقتی که این جلسات(جلسات چهره‌های شاخص اصولگرا) شکل گرفت، دیگر به سمت شکل دادن آن شورای مشورتی نرفتیم، چون فکر می‌کنیم مجموعه‌ای مثل آن جلسه می‌تواند این نقش را ایفا کند.

حسینی ادامه داد: البته این جلسه، تحت عنوان شورای مشورتی جبهه مردمی نیست، امّا چون بعضی اعضای جبهه در آن جلسات حضور دارند، می‌توانند از نظراتی که مطرح می‌شود بهره بگیرند و در شورای مرکزی و هیأت‌رئیسه مطرح کنند. آن جلسات می‌تواند مکمل این جلسات باشد و هر مقدار هم تشکیل شود منافاتی با جلسات جمنا ندارد و می‌تواند به فعّال‌تر شدن نیروهای انقلابی و همگرایی آنها کمک کند.

سؤال پایانی، به مشکلات اقتصادی این روزها و برنامه جمنا در ارتباط با مسائل اقتصادی اختصاص داشت: «به نظر شما، آیا در اوضاع و احوال نابه‌سامان اقتصاد کشور و مشکلات معیشتی که مردم با آن دست‌وپنجه نرم می‌کنند، جمنا تحرک مناسبی دارد؟ به طور کلی، آیا برنامه‌ای در این زمینه برای ارائه به مسئولین دارید؟»

حسینی در پاسخ گفت: یکی از بحث‌های مهمی که دفتر سیاسی جبهه در گزارش خود در جلسه اخیر هیأت‌رئیسه مطرح کرد، موضوع فعّال شدن کارگروه تخصصی اقتصاد بود که این کارگروه راه‌کارهای مناسب برای برون‌رفت از شرایط فعلی را ارائه دهند.

وی ادامه داد: ما جلسات متعددی داشته‌ایم و نظرات صائبی ارائه شده و به طرق مختلف، به نمایندگان و دستگاه‌های مربوطه ارائه شده است، امّا با توجه به ضرورتی که اشاره کردید، بنا است جدّی‌تر در این صحنه حضور داشته باشیم و اولویت ما همین دغدغه باشد.

  • جمنا تمرکز بیشتری بر مسائل اقتصادی خواهد کرد

عضو جمنا با بیان اینکه البته مشکل را صرفاً در مسائل اقتصادی نمی‌بینیم، تصریح کرد: مشکلات مدیریتی هم مزید بر علت شده و باید کمک کرد که دولت یک تغییر رویکرد بدهد و تحولی در خود ایجاد کند. حالا تغییری در بانک مرکزی ایجاد شد ولی با تغییر یک نفر، مشکلی حل نمی‌شود؛ هم باید تعداد بیشتری از تیم اقتصادی تغییر کند، و هم رویکرد دولت به طور اساسی دگرگون شود و راهبردهای اقتصاد مقاومتی به جد مورد توجه و عمل قرار گیرد.

حسینی افزود: اعضای شورای مرکزی جبهه مردمی، جداگانه و در محافل و مجالس، مباحث خود را درباره مسائل اقتصادی تبیین می کنند؛ مثلاً آقای عبدالملکی از چهره‌های اقتصادی و عضو شورای مرکزی جمنا است که مباحث خوبی مطرح می‌کنند، اما به هر حال این اقدامات کافی نیست و التهابات کنونی که موجب نگرانی مردم شده، می‌طلبد که با اهتمام بیشتر بر موضوع اقتصاد متمرکز بشویم و بتوانیم برای کاهش گرفتاری‌های مردم، راه‌کارهای عملیاتی ارائه بدهیم.

منبع: فارس

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

© تمامی حقوق برای پایگاه اطلاع‌رسانی جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی محفوظ است.