امروز: سه شنبه, ۲۷ آذر ۱۳۹۷ [ سال اقتصاد مقاومتی: تولید - اشتغال ]

شناسه‌ی خبر: 811
نسخه چاپی
پورمختار در گفت‌وگو با پایگاه اطلاع رسانی جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی:

جبهه مردمی؛ چتری برای همه نیروهای انقلاب

محمد علی پور مختار، رئیس کمیسیون اصل نود در مجلس نهم و نماینده فعلی مردم کبودرآهنگ در مجلس دهم، معتقد است که “جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی” در اصل، ساختاری است اثربخش باشد هم برای وضع موجود و هم برای آینده نظام جمهوری اسلامی ایران تا بتوان با کمک آن، گفتمان انقلاب را گسترش داد و به نسل‌های دیگر منتقل کرد.

 

محمد علی پور مختار، رئیس کمیسیون اصل نود در مجلس نهم و نماینده فعلی مردم کبودرآهنگ در مجلس دهم، معتقد است که “جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی” در اصل، ساختاری است اثربخش باشد هم برای وضع موجود و هم برای آینده نظام جمهوری اسلامی ایران تا بتوان با کمک آن، گفتمان انقلاب را گسترش داد و به نسل‌های دیگر منتقل کرد. پور مختار در گفت‌وگو با پایگاه اطلاع رسانی جبهه نیروهای انقلاب اسلامی بر این موضوع تاکید کرد که هدف موسسان جبهه، این بوده تا چتر نظام بر سر عموم نیروهای سیاسی معتقد به نظام گسترده شود. از همین روست که او ( که عضو جبهه مردمی هم هست) می‌گوید هیچ محدودیتی برای پیوستن نیروهای انقلابی اصلاح طلب به جبهه وجود ندارد.

در ادامه مشروح گفت و گوی پایگاه اطلاع رسانی جبهه مردمی نیروهای انقلاب با محمد علی پورمختار، عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی، می‌آید:

 

آغاز این پرسش و پاسخ  می‌تواند اظهار نظر شما باشد با طرح این سوال که نظر شما درباره جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی  و اهداف آن چیست؟

جبهه مردمی تشکیل شده است تا بتواند تمامی احاد جامعه را در بر بگیرد. بر همین اساس ما نمی‌خواهیم این جبهه، محدود باشد. هدف جبهه نگرش حداکثری برای باز کردن چتر انقلاب بر عموم مردم و جذب تمام کسانی است که به آرمان‌ها و ارزش‌های اصیل انقلاب، اعتقاد دارند فرقی هم ندارد از کدام جناح فکری باشند، جناح‌هایی که در قالب عناوین مختلف از جمله اصولگرا و اصلاح‌طلب شکل گرفته است.

 

بنابراین دامنه جبهه، بسیار وسیع است…

همینطور است. این جبهه نگرش‌اش، نگرشی انقلابی  گفتمانش، گفتمان انقلاب است. هدف اصلی هم این است که با توجه به ضرورت‌هایی که ایجاب می‌کند، گفتمان انقلاب اسلامی، همچنان تقویت و فراگیر شود و ازا اساس برای همین، جبهه تشکیل شده است. ما همین‌جا از تمام کسانی‌ که دل در گرو انقلاب دارند، دعوت می‌کنیم که به جبهه مردمی بیایند و آن را متعلق به خودشان بدانند تا در سایه همفکری و تلاش و همراهی همدیگر، اهداف متعالی انقلاب را پیش ببریم و به با اتصال به هم، هم افزایی هم داشته باشیم.

 

□ با این بحث‌هایی که شما طرح کردید، جبهه بسیار فراگیر است اما آنهایی که بیرون از جبهه هستند، صرفا آن را به اصولگرایی محدود می‌دانند. با این اوصاف آیا امکان دارد که نیروهای انقلابی اصلاح طلب هم، در کنار نیروهای اصولگرای جبهه قرا گیرند؟

ببینید، مهم این است که منعی در این زمینه وجود ندارد. نگرش در تشکیل جبهه، این بوده و کسانی‌که علاقمند به این امر باشند، با هر  تفکری در جبهه با آغوش باز پذیرفته می‌شوند. این موضوع در اصل، ضرورت‌های انقلاب اسلامی است. ما کسانی را داریم که فارغ  از این خط‌‌‌ کشی‌ها، به اهداف انقلاب اعتقاد دارند و باید به این امر توجه کرد که آنچه مد نظر ماست، همان نظر مقام معظم رهبری است که زمانی فرمودند من به این دسته بندی‌های چپ و راست و حالا اصلاح طلب و اصولگرا اعتقادی ندارم. این صراحتا فرمایش آقاست و وجود چنین دسته‌بندی‌هایی موجب اختلاف، تخریب، دوقطبی سازی  و گاهی  هم انحراف بوده و هست. با این حال  با یاری خداوند، جبهه‌ای واحد، قوی، یکپارچه و اثرگذار تحت عنوان انقلابیون خواهیم داشت.

 

□ برخی درباره جبهه این نقد را وارد می‌کنند که نامزدهای جبهه فعلا ده نفر هستند و این تعداد نامزد بسیار زیاد است. همین چند وقت پیش حسام الدین آشنا، توئیت کرد که اگر یک نفر دیگر اضافه کنید، میشوید یک تیم فوتبال. این نقدها به نظر شما وارد است؟

خیر! اما نباید از یاد برد که هنوز کاندیدای نهایی انتخاب نشده و قرار است در آینده نزدیک، از میان این کاندیداها، تعدادی کم شود و نهایتا اعضا به جمعبندی برسند و بر یک نامزد واحد اتفاق نظر داشته باشند. این نوع انتخاب، خیلی هم بر اساس موازین دموکراتیک و برخاسته از دیدگاه‌های مردمی است که آمده‌اند و بر مبنای انتخابشان این تصمیم را شکل داده‌اند. این خیلی بهتر از آن است که تعدادی از احزاب بنشینند و برای مردم تصمیم بگیرند که چه کسی وارد انتخابات شود و چه کسی در انتخابات حاضر نشود. ما از تعدد کاندیدا در حال حاضر، نگران نیستیم چون بر اساس طراحی که صورت گرفته، این تعداد کاهش پیدا می‌کند و زمینه حضور یک نامزد واحد ایجاد می‌شود.

 

عده‌ای به جبهه ایراد می‌گیرند و می‌گویند اگر این جبهه مردمی است، باید فراگیر باشد اما نمی‌تواند باشد زیرا در میان خود اصولگرایان تشتت آرا وجود دارد. پایداری به سمتی حرکت می‌کند و جامعه روحانیت مبارز به سمت دیگر. گروهایی تشکیل  شده و نام‌هایی هم عنوان می‌شود. اینها می‌گویند وقتی جبهه در درون خود اصولگرایان نمی‌تواند فراگیر باشد، به طریق اولی در میان مردم هم، فراگیر نخواهد بود. آیا این برداشت درست است؟

ما قبول نداریم که نمی‌توانیم با هم کنار بیاییم اتفاقا الان همه جریان‌ها، جبهه را تایید می‌کنند و قبولش دارند. ما هیچ اختلافی در این قضیه شاهد نیستیم.

□ پس چرا این بحث‌ها مطرح می‌شود؟

این حرف‌ها توسط افرادی مطرح می‌شود که از تشکیل این جبهه وحشت دارند و نمی‌خواهند جبهه شکل بگیرد. برای همین است که مجبورند دست به شایعه سازی بزنند یا بخواهند بخشی از این جبهه را تخریب و به نوعی رخنه ایجاد کنند اما در نهایت، موضوع به اتفاق نظر خواهد انجامید. من باز هم از تمام کسانی که به انقلاب و به آرمان‌های امام و رهبری تعلق خاطر دارند، دعوت می‌کنم بیایند در این جبهه اثر گذار، فعال باشند و نهایتا اطمینان داشته باشند که جایگاه خود را هم خواهند داشت

 

اگر از درون جلسات جبهه، یک نامزد واحد خارج شود و همه بر آن اتفاق نظر داشته باشند، آیا امیدی هست که آن یک نفر در مقابل آقای روحانی پیروز شود؟

بله. حتما و به قطع و یقین این اتفاق خواهد افتاد.

وسخن پایانی …

بحث این است که جبه مختص ریاست جمهوری نیست ومی‌خواهد ساختاری را ایجاد کنذد و برای وضع موجود و آینده نظام جمهوری اسلامی ایران اثربخش باشد تا گفتمان انقلاب را گسترش دهد و به نسل‌های آینده ایران منتقل کند. طبیعتا نگاه سیاسی به آن،همین اقتضائات و همین صحبت‌ها را دارد. من تصریحا می‌گویم که جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی با هدف سیاسی ایجاد نشده است، گرچه ممکن است به موقع خودش رفتار سیاسی هم داشته باشد اما اصلش بر این مبنای لبیک گویی به فرمان مقام معظم رهبری است.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

© تمامی حقوق برای پایگاه اطلاع‌رسانی جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی محفوظ است.